Кибертормоз
Хуан Моисес де ла Серна
Превод: Ася Димитрова Славева
Tektime редакционна
2019
Кибертормоз
Написано от Хуан Моисес де ла Серна
Превод: Ася Димитрова Славева
1-во издание: октомври 2019
© Хуан Моисес де ла Серна, 2019
© Tektime издания, 2019
Всички права са запазени
Разпространява се от Tektime
https://www.traduzionelibri.it
Не се позволява частично или пълно възпроизвеждане на книгата, нито нейно компютърно въплъщение или нейното разпространяване под каквато и да е форма или с каквото и да е средство, като електронно, механично, чрез ксерокопие, запис или други средства без предварително писмено опълномощение от издателя. Неспазването на тези права може да представлява престъпление срещу интелектуалната принадлежност ( чл. 270 и следващите от Наказателния Кодекс).
Да се потърси C.E.D.R.O. (Испански център за право на ксерокопиране), ако е необходимо ксерокопиране или копиране на която и да е извадка от тази книга. Възможно е да се свържете с C.E.D.R.O. чрез уебсайта www.conlicencia.com или на телефонен номер 91 702 19 70/93 272 04 47.
Предговор
Кибертормоза е модерна форма на тормоз, която може да засегне всеки, но става особено тревожна, когато засегнатите са малолетни.
В този кратък наръчник ще намерите отговорите на най-важните въпроси относно тази тема, отговори, които всеки един родител на деца в ученическа възраст би трябвало да знае, като например: какво е Кибертормоз? Как се отразява на живота на жертвите? Възможно ли е да се предотврати Кибертормоза? И най-вече какво да направим, ако синът ни е жертва?
Открийте всички ключови аспекти на кибертормоза, благодарение и на резултатите от последните проучвания по темата в областта на психологията.
Благодарности
Използвам възможността да благодаря на всички хора, които със съдействието си помогнаха за реализацията на текста, като Др. Абел Гонзалес Гарсия, Директор на отдела по Криминология в Дистанционен Университет на Мадрид u на Др. Пилар Весина, Директор на отдела по Невропсихология в Институт по Разследвания и Социално Развитие на Редки Болести.
Посветено на моите родители
индекс
Глава I. Въвеждане в кибертормоза
Глава II. Какво е кибертормоз?
Глава III. Профил на жертвата и тормозителя
Глава IV. Симптоми на кибертормоз
Глава V. Последствия от кибертормоза
Глава VI. Как да се отнасяме с кибертормоза?
Глава VII. Терапевтична намеса в случай на кибертормоз
Глава VIII. Възможно ли е да се избегне кибертормоза?
Глава IX . Кибертормозът и учителите
Глава X. Дигитално насилие
Заключение
За Хуан Моисес де ла Серна
Глава I. Въвеждане в кибертормоза
Със сигурност сте чували от средствата за комуникация как все повече млади хора са въвлечени в случаи на тормоз чрез цифрови медии поради прекомерната употреба и най-вече заради гарантираната анонимност в мрежата.
Кибертормоза представлява акт на унижение, заплаха и дори потисничество от страна на една или повече личности в лицето на друга. Това може да се случи, ако сме считани за различни, например ако сме по-високи, по-пълни, фенове сме на даден отбор
Наблюдавайки резултатите предоставени от Гугъл относно термина Кибертормоз за различните му значения по света от 2004 г. до 2017г., може да забележим, че първата най-засегната държава е Филипините, следвани от Австралия и Нова Зеландия. Америка остава на седма позиция, докато Испания заема тридесет и шесто място от четиридесет и петте държави, които се явяват в резултатите на Гугъл. Последната позиция в класацията се заема от Турция.
Класацията не отразява случаите на Кибертормоз в съответната държава, ами колко пъти терминът е бил търсен в Гугъл. Възможно е в някоя от държавите да има редки случаи на Кибертормоз, но жителите на тази държава да са особено чувствителни по темата и следователно да има много търсения в Гугъл. И обратното, възможно е в някоя от държавите да е често срещан, но да е малко познаван и следователно да е рядко търсен.
Забележителното е, че пет от първите десет държави които търсят този термин в Гугъл са част от така наречения Първи свят или тоест Австралия, Нова Зеландия, Англия, Америка и Канада.
Също така отразява, на глобално ниво, как използването му се е повишило с изминаването на годините, достигайки през 2017г. над 65% от търсенията спрямо 2004г.
Извършвайки общ анализ на търсенията спрямо сезона може да забележим, че през есенните месеци септември и октомври се извършват повече търсения на термина Кибертормоз, докато през летните месеци юли и август и зимните декември и януари търсенията са по-малко.
Има случаи на кибертормоз със сексуално съдържание, но не са най-често срещаните. В много от случаите сексуалното съдържание не е крайната цел на тормозителя, а само средство за унижение и изнудване на жертвата.
<< Какво е кибертормоз?
Кибертормоза е форма на малтретиране и злоупотреба между деца в ученическа възраст, характеризирана от употребата на комуникация в киберпространството за цялостното изолиране на жертвата от формираните групи в училище. >>
Др. Абел Гонзалес Гарсия, Директор на отдела по Криминология U.D.I.M.A. (Дистанционен Университет на Мадрид)
Очаква се малко по малко с развитието на технологията, че същото ще се случи с плюсовете и минусите от нейната употреба и злоупотреба, включително и Кибертормоза. Въпреки всичко, има още много за изучаване по темата, като се има в предвид в много от случаите малолетната жертва не подава жалба срещу своя прелъстител, точно защото е заплашван.
Въпреки непознатата ситуация, някои правителства са предприели мерки за предотвратяването на най-вредните ефекти върху здравето, имайки предвид, че в някои от случаите малолетния стига до самоубийство в отчаянието си без да знае как да излезе от тази ситуация.
<< Увеличил ли се е кибертормоза през последните години?
Реално през последните години изглежда, че кибертормоза се е увеличил поради прекомерната употреба на онлайн средствата за комуникация и най-вече на социалните мрежи ( Туитър, Фейсбук, Ask.fm, WhataApp, и т.н.)
В днешни дни почти 100% от децата на 10-11 г. и на горе използва редовно технологични приложения.
Освен това, логически агресията се мести към това ново пространство на взаимоотношения , тъй като е по-лесно да довършиш до край тези действия. >>
Става въпрос за много актуален проблем, но за който се говори много малко в средствата за комуникация; само когато полицията арестува някой кибертормозител или когато жертвите се самоубиват. Само в тези крайни случаи се дава гласност на проблем, който се задълбочава през последните години.
Проблем, по който нито родителите, нито учителите изглеждат достатъчно подготвени, не успяват да забележат ранните симптоми в жертвата и не знаят как адекватно да реагират за да елиминират проблема.
По този повод някои правителства прилагат политики за защита на малолетни и предотвратяване на кибертормоза, за да се опитат да задържат разпространяването на този феномен, който изглежда, че става модерен.
Глава II. Какво е кибертормоз?
Термина кибертормоз, познат още с английското название cyberbullying, е упражняване на тормоз чрез технологични средства, като телефон или Интернет, с помощта на които някой (насилникът) се опитва да отслаби и унищожи самочувствието на отсрещния човек (насиленият или bullied), изпращайки заплашителни, унизителни и изнудващи съобщения, използвайки имейл услуги или чатове (като Messenger), sms или социални мрежи.
Преди да се разпространи употребата на технологията, феномена bullying или агресия, предвиждаше среща лице в лице между насилникът и насиленият, придружена от обиди, заплахи и подигравки, с риск тя да се превърне във физическа агресия, като метод използван от нарушителя да получи това което иска.
Някои експерти правят разлика между термина Кибернасилие, считан за прилаган с развитието на новите технологии и Кибертормоз, който засяга само случаите на агресия между малолетни и с помощта на технологичните средства.
Особено притеснителено е повишаването на случаите между тинейджъри, например в Испания почти една трета от малолетните на 17г. твърдят, че са били жертва на кибертормоз и цели 19% признават, че са обиждали някой в мрежата. В Южна Америка, според данни на U.N.E.S.C.O., повече от 50% от учениците в началното училище са ставали жертва на тормоз в училище, опасност която се увеличава в мрежата.